Wywiad ze Zbigniewem Anthony Kruszewskim

W cyklu “Wiem bo czytam” Paweł Cwynar rozmawia ze Zbigniewem Anthony Kruszewskim - harcerzem, powstańcem warszawskim ps. Jowisz, emigrantem, profesorem, a także wiceprezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej i politologiem na Uniwersytecie Chicagowskim, nowojorskim SUNY i w El Paso.

Zbigniew Anthony Kruszewski, ps. Jowisz to profesor politologii, harcerz, powstaniec warszawski. Po wybuchu Powstania Warszawskiego walczył w Śródmieściu Południowym, a następnie został przeniesiony do Komendy Głównej Szarych Szeregów, gdzie powierzono mu organizację poczty polowej.

Po upadku walk powstańczych, przedostał się do Holandii, gdzie wstąpił do 1 Dywizji Pancernej Polskich Sił Zbrojnych dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka. Ukończył studia w Wyższej Szkole Nauk Politycznych w Londynie, a w 1952 roku przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, gdzie otrzymał tytuł profesora zwyczajnego na University of Texas w El Paso.

Przez lata był aktywnym działaczem Kongresu Polonii Amerykańskiej. Pełnił także funkcję m.in. sekretarza Komitetu Politycznego Kongresu Polonii na stan Illinois oraz prezesa Ogólnoamerykańskiego Związku Studentów Polskich w Stanach Zjednoczonych.

Bądź zawsze na bieżąco

Zapisz się na nasz Newsletter. Wszystkie nasze aktualności otrzymasz na swojego e-maila.