77 rocznica zdobycia gmachu PAST-y

Wydarzenie rozpoczęło się odprawieniem mszy świętej w Kościele Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim, w intencji poległych Żołnierzy Armii Krajowej.

Następnie poczty sztandarowe, delegacje urzędów i przedstawicieli władz państwowych, organizacji i samorządów udały się przed tablicę upamiętniającą Dowódcę płk. Henryka Leliwę-Roycewicza i Powstańców Batalionu „Kiliński” oraz wszystkich oddziałów powstańczych, które zdobywały PAST-ę.

Poległych żołnierzy upamiętniono chwilą ciszy.

Na zakończenie uroczystości przed tablicą umieszczoną w pobliżu wejścia do gmachu PAST-y, złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów przez przedstawicieli władz państwowych - Prezydenta oraz Premiera RP, władz samorządowych, organizacji porzarządowych, żołnierzy Wojska Polskiego oraz Wojsk Obrony Terytorialnej, poczty sztandarowe i mieszkańców Warszawy.

20 sierpnia 1944 r. żołnierze z Batalionu AK Kiliński, dowodzonego przez płk. Henryka Leliwę-Roycewicza, pokonali załogę niemiecką, która broniła gmachu Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej. Na gmachu PAST-y, przy ul. Zielnej, zawisła biało-czerwona flaga. Zdobycie tego budynku było jednym z największych sukcesów Powstania Warszawskiego.

77 rocznica zdobycia gmachu PAST-y fot.1

77 rocznica zdobycia gmachu PAST-y fot.2

77 rocznica zdobycia gmachu PAST-y fot.3

77 rocznica zdobycia gmachu PAST-y fot.4

77 rocznica zdobycia gmachu PAST-y fot.5

77 rocznica zdobycia gmachu PAST-y fot.6

77 rocznica zdobycia gmachu PAST-y fot.7

77 rocznica zdobycia gmachu PAST-y fot.8

Bądź zawsze na bieżąco

Zapisz się na nasz Newsletter. Wszystkie nasze aktualności otrzymasz na swojego e-maila.