Obchody 78. Rocznicy Bitwy pod Studziankami

7 sierpnia 2022 w Studziankach Pancernych odbyły się obchody 78. Rocznicy Bitwy pod Studziankami – uznawanej za jedno z największych starć pancernych w historii II wojny światowej.

Uroczystości rozpoczęło wprowadzenie pocztów sztandarowych, odtworzenie hymnu państwowego i wciągnięcie na maszt flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Historię Bitwy pod Studziankami i walk na przyczółku warecko-magnuszewskim przybliżył zebranym Jan Chryzostom Czachowski, po czym głos zabrali przybyli goście, w tym Tomasz Śmietanka Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Krzysztof Wolski Starosta Kozienicki oraz Hubert Czubaj Wójt Gminy Głowaczów. Na zakończenie uroczystości, w hołdzie bohaterom walczącym i poległym w Bitwie pod Studziankami zebrani goście złożyli kwiaty pod Pomnikiem-Mauzoleum.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości rozpoczął się piknik militarny, którego największymi atrakcjami były oczywiście czołgi. Jeździły odrestaurowane T-34, w ekspozycji statycznej można było zwiedzić „Leoparda” pozostającego na wyposażeniu 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Zainteresowaniem cieszyły się również inne pojazdy militarne pochodzące z czasów II wojny światowej oraz grupy rekonstrukcyjne żołnierzy 1 Armii Ludowego Wojska Polskiego. Wiele stoisk z militariami, pamiątkami i słodyczami przyciągało odwiedzających piknik, a przybyli z całej Polski.

Pogoda dopisała, organizatorzy jak zwykle nie zawiedli, najmłodsi wynagrodzili to uśmiechami i okrzykami zachwytu! Warto było być w Studziankach Pancernych!

Obchody 78. Rocznicy Bitwy pod Studziankami fot.1

Obchody 78. Rocznicy Bitwy pod Studziankami fot.2

Obchody 78. Rocznicy Bitwy pod Studziankami fot.3

Bądź zawsze na bieżąco

Zapisz się na nasz Newsletter. Wszystkie nasze aktualności otrzymasz na swojego e-maila.