Recital „Tradycja i Tożsamość” - lekcja patriotyzmu
6 maja 2022 roku odbył się recital Integracyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „MAZOWIACY” zatytułowany „Tradycja i tożsamość”. Organizatorami wydarzenia były Fundacja Nowe Teraz, której celem działania jest przeciwdziałanie wszelkiego rodzaju wykluczeniom społecznym, propagowanie, wspieranie i promowanie działalności w zakresie przedsiębiorczości, ekologii a także promowanie Polski, jej historii i dobrego imienia w kraju i za granicą oraz Fundacja Krzewienia Kultury Artystycznej Osób Niepełnosprawnych, która już od chwili powstania za fundamentalny cel przyjęła czynne wspieranie działalności i inicjatyw w zakresie krzewienia i propagowania kultury artystycznej osób niepełnosprawnych w całym kraju. Zespół „MAZOWIACY” znajdujący się w strukturze organizacyjnej Fundacji przyjmuje do swojej grupy młodzież niepełnosprawną od 16 roku życia, uczniów szkół specjalnych, wychowanków ośrodków szkolno-wychowawczych, uczestników warsztatów terapii zajęciowej, osoby zatrudnione w spółdzielniach inwalidzkich, itp. Miejsca na recital udostępniła Wyższa Szkoła Nauk Społecznych PEDAGOGIUM w Warszawie.
Oglądanie “na żywo” programu składającego się z układu choreograficznego tańców, przyśpiewek, melodii patriotycznych i wojskowych, m. in. do tekstów “Czerwone Maki na Monte Cassino”, “Pałacyk Michla, Żytnia, Wola”, “Rozszumiały się wierzby”, “Przybyli Ułani” to najlepsza z możliwych forma arteterapii, socjalizacji osób z niepełnosprawnością a jednocześnie lekcja patriotyzmu. Intencją organizatorów recitalu „Tradycja i tożsamość” było kultywowanie tradycji uwrażliwiania i kształtowania postaw obywatelskich oraz szacunku dla wartości wyższych. Tym celom służy aktywność artystyczna osób z niepełnosprawnościami.
Przybyłych gości powitała Pani Bogusława Chada Dyrektor Generalny Fundacji Nowe Teraz oraz prof. nzw. dr hab. Pan Leszek Ploch Prezes Zarządu Fundacji Krzewienia Kultury Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Recital „Tradycja i tożsamość” poprzedzony był otwartym panelem dyskusyjnym, w którym zaproszeni goście poruszyli aspekty tradycji, tożsamości, patriotyzmu. Wśród rozmówców zaproszonych do panelu znaleźli się: Pan Profesor Leszek Żukowski ps. „Antek” Żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, wieloletni prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Pan Maciej Małek Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, współpracownik Polskiego Radia i TVP, były redaktor naczelny aleBank.pl i Kuriera Finansowego.
Trzecim uczestnikiem panelu był Pan Leszek Ploch profesor nadzwyczajny, doktor habilitowany nauk społecznych, nauczyciel akademicki, muzyk, muzykoterapeuta, autor samodzielnych publikacji naukowych oraz kilkudziesięciu artykułów o tematyce aktywizacji twórczej, arteterapii, socjalizacji osób z niepełnosprawnością. Od przeszło czterdziestu lat inicjujący różnorodne akcje, imprezy, wydarzenia artystyczne i kulturalne z udziałem i na rzecz włączania społecznego do kultury dzieci, młodzież oraz osób dorosłych z niepełnosprawnością. Zaproszeni do panelu Goście byli proszeni o nawiązanie do kontekstu zachowania tradycji wpisującej się w proces kształtowania tożsamości osobowej człowieka – społeczeństwa i do tradycji upowszechniania pieśni patriotycznych i wojskowych w hołdzie oraz ku przestrodze.
Na widowni między innymi znaleźli się Pani Dorota Stegienka Burmistrz Urzędu Dzielnicy Ochota, Pan Marek Rzeszotarski Prezes Zarządu Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej ŻYWICIEL i Miłośników Ich Tradycji, Pan Mirosław Chada Prezes Zarządu Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego oraz mieszkańcy warszawskich domów pomocy społecznej, klubów seniora oraz dziennych ośrodków pomocy społecznej jak również innych organizacji pomagających ludziom wykluczonym i niepełnosprawnym działającym aby wspierać rozwój człowieka poprzez sztukę.
Recital „Tradycja i tożsamość” był współfinansowany ze środków PFRON.
Poniżej przedstawiamy zdjęcia z recitalu.