80. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

19 kwietnia 1943 roku Niemcy rozpoczęli ostateczną likwidację getta w Warszawie. Kilkaset bojowniczek i bojowców żydowskiego podziemia odpowiedziało zbrojnym oporem. Wybuchło powstanie.

Dzisiaj mija 80 lat od powstania w getcie warszawskim, heroicznego aktu oporu Żydów przeciwko nazistowskiej okupacji. W wyniku tej zbrojnej walki zginęło około 13 000 Żydów, a pozostałych około 50 000 wywieziono do obozów zagłady.

Powstanie w getcie warszawskim było nie tylko aktem desperacji, ale także wyrazem ludzkiej godności i wolności. Młodzi ludzie, kobiety i mężczyźni, którzy stanęli do walki, byli zdeterminowani obronić swoje życie i swoją kulturę przed nazistami.

Dziś, 80 lat później, pamiętamy o tych, którzy zginęli w getcie warszawskim oraz o tych, którzy przeżyli. Ich walka i ofiara są dla nas niezwykle ważnym dziedzictwem, które powinniśmy pielęgnować i przekazywać przyszłym pokoleniom.

Dzisiaj, gdy nienawiść i nietolerancja wciąż zagrażają naszej cywilizacji, powinniśmy pamiętać o wartościach, które kierowały powstańcami w getcie warszawskim: miłości, wolności i solidarności. Ich heroiczna walka powinna być dla nas przypomnieniem, że warto bronić tych wartości w każdej sytuacji, nawet jeśli wymaga to ogromnych poświęceń.

Niech ta rocznica będzie dla nas okazją do refleksji i do uczczenia pamięci tych, którzy zginęli w getcie warszawskim, oraz tych, którzy z narażeniem życia walczyli o wolność i godność ludzką.

Harmonogram obchodów
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

warsaw1943.pl

Zdjęcie ilustracyjne: Fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Bądź zawsze na bieżąco

Zapisz się na nasz Newsletter. Wszystkie nasze aktualności otrzymasz na swojego e-maila.