Żołnierze i środowisko Armii Krajowej w 50. pielgrzymce na Jasną Górę

Pielgrzymka kombatantów Armii Krajowej na Jasną Górę historycznie od 50 lat odbywa się w drugą niedzielę września. W tym roku 12 września z pielgrzymami byli również przedstawiciele Fundacji Nowe Teraz, Prezes Zarządu Artur Król i Dyrektor Generalny Bogusława Chada.

W pielgrzymce uczestniczyli kombatanci z profesorem Leszkiem Żukowskim na czele, Ordynariat Polowy reprezentował ksiądz komandor Janusz Bąk i sekretarz Ordynariatu ksiądz Jan Dohnalik, 10-ty Warszawski Pułk Samochodowy reprezentował major Artur Leśniewski a Strzelcy Rzeczpospolitej z Pruszkowa stawili się pod dowództwem Piotra Lewandowskiego.

Pielgrzymi, w asyście Pocztów Sztandarowych złożyli kwiaty i zapalili znicze pamięci pod pomnikiem papieża Jana Pawła II oraz Kardynała Stefana Wyszyńskiego, kapelana wspierającego żołnierzy Armii Krajowej w czasie okupacji i Powstania Warszawskiego.

Szczególną okazją była odbywająca się tego samego dnia beatyfikacja Czcigodnych Sług Bożych - Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Siostry Elżbiety Róży Czackiej. Podążanie do świętości każdego z nich było spełnieniem własnego powołania, w tym dążeniu wzajemnie się wspierali i uzupełniali. Cierniste były początki ich życia, Siostra Czapska niewidoma dziewczyna i Stefan Wyszyński młody chory kleryk, życia jednak pełnego ufności i zakończonego beatyfikacją.

Następnie pielgrzymi przeszli do Bazyliki Jasnogórskiej, gdzie wzięli udział w celebrowanej przez sześciu kapłanów mszy świętej, w intencji Żołnierzy AK i Harcerzy ze związku ZHR.

Pielgrzymka kombatantów Armii Krajowej na Jasną Górę fot.1

Pielgrzymka kombatantów Armii Krajowej na Jasną Górę fot.2

Pielgrzymka kombatantów Armii Krajowej na Jasną Górę fot.3

Pielgrzymka kombatantów Armii Krajowej na Jasną Górę fot.4

Bądź zawsze na bieżąco

Zapisz się na nasz Newsletter. Wszystkie nasze aktualności otrzymasz na swojego e-maila.