23. rocznica przystąpienia Polski do NATO

12 marca 1999 roku w Independence w stanie Missouri minister spraw zagranicznych prof. Bronisław Geremek przekazał na ręce Sekretarz Stanu USA Madeleine Albright podpisany akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Udział w sojuszu obronnym wspólnie z gospodarczymi i militarnymi potęgami świata zadecydował o umocnieniu naszego bezpieczeństwa i jednocześnie stał się wyrazem międzynarodowego uznania dla reform podjętych przez nasz kraj po 1989 roku.

W tym dniu, razem z Polską, do Sojuszu Północnoatlantyckiego zostały przyjęte Czechy i Węgry. W stolicy Stanów Zjednoczonych przekazano dokumenty ratyfikacyjne, będące świadectwem akceptacji przez władze Rzeczypospolitej zawartego w 1949 r. Traktatu Waszyngtońskiego oraz późniejszych protokołów i postanowień.

Członkostwo Polski w najpotężniejszym sojuszu wojskowym na świecie dało naszemu krajowi nie tylko gwarancje bezpieczeństwa w postaci art. 5 traktatu waszyngtońskiego, ale doprowadziło również do wymiernego współudziału w operacjach poza granicami kraju.

Dzisiaj w trakcie inwazji Rosji na naszego sąsiada, Ukrainę, możemy w praktyce przekonać się co daje Polsce członkostwo w pakcie NATO.

Bądź zawsze na bieżąco

Zapisz się na nasz Newsletter. Wszystkie nasze aktualności otrzymasz na swojego e-maila.